Вакви мафини немате пробано. Неверојатно вкусни, ем благи ем освежителни.

1. Во еден сад се меша шеќер, брашно, сол и сода бикарбона.
2. Во друг сад со вилушка се мешаат јајца, павлака, путер и сок од лимон.
3. Се додаваат течните во сувите состојки и се меша да се соедини смесата.
4. Се полнат калапите за мафини 3/4 и се печи во загреана рерна на 200степени 20-25мин (додека да заруменеат).
5. Смесата од шеќер и сок од лимон треба да е пенаста, ни премногу течна ни премногу густа.
6. Откако ќе се изладат мафините се прелеваат со смесата.

Забелешка
Излегуваат околу 25 мафини.
Путерот може да се замени со маргарин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани