Испечати

Лимон мафини

Лимон мафини

Состојки

 • тесто з
 • 2 чаши шеќер
 • 3 чаши брашно
 • 1/2 лаж сода бикарбона
 • 4 јајца
 • 1 чаша кисела павлака
 • 1 чаша путер (омекнат)
 • 1 гол лаж сок од лимон
 • прелив
 • 1лаж сок од лимон
 • 3 лаж шеќер во прав

Подготовка

Вакви мафини немате пробано. Неверојатно вкусни, ем благи ем освежителни.

1. Во еден сад се меша шеќер, брашно, сол и сода бикарбона.
2. Во друг сад со вилушка се мешаат јајца, павлака, путер и сок од лимон.
3. Се додаваат течните во сувите состојки и се меша да се соедини смесата.
4. Се полнат калапите за мафини 3/4 и се печи во загреана рерна на 200степени 20-25мин (додека да заруменеат).
5. Смесата од шеќер и сок од лимон треба да е пенаста, ни премногу течна ни премногу густа.
6. Откако ќе се изладат мафините се прелеваат со смесата.

Забелешка
Излегуваат околу 25 мафини.
Путерот може да се замени со маргарин.