Полејте го кокосот со ракијата. Најдобро е тоа да го направите во некој сад кој е на затворање или во тегла. Оставете го 2 дена, па потоа долејте го млекото и смесата префрлете ја во газа. Низ газата добро исцедете ја течноста. Кокосот не го фрлајте. За кратко време оставете го да се исуши и употребете го за некој десерт. Во садот во кој сте ја исцедиле тецноста сега додадете ги и останатите состојки и со повремено промешување оставете да одстои додека се растопи шеќерот. Потоа соберете го во шише и наздравете =)
Ликерот чувајте го во фрижидер.

Забелешка
Доколку немате кокосово млеко, направете го само со млеко, но добро би било ако најдите арома екстракт на кокос исто така да додадете во него за поголем ефект, иако и вака сигурна сум дека ќе се осеќа вкусот на веќе процедениот кокос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор-Сподели под исти услови