На умерена температура леќата со ситно исецканото лукче и 3 лажици масло ја вариме некои 15 минути. Се додаваат изрендани морковот и магдоносот. По 5 минути се додаваат макароните и зачините(без црвената пипер). Се доварува додека се сварат макароните со повремено промешување. Пред крај,во малку ладна вода ја раствораме црвената пипер и малку на врв на лажица или половина (зависно колку сакате да ви е густо, спрема количината вода која сте ја оставиле или одредиле) брашно. Се остава да повари на исклучена рингла.
Добар апетит!

Рецептот е за „кампањата„ на лилјанаилиева-Јадете чорбесто ))

Лиценца: Сите права се задржани