Испечати

Леќа со макарони

Леќа со макарони

Состојки

  • 200 гр леќа
  • 200 гр макарони
  • 2 чешниња лук (или лук во прав)
  • 1 морков
  • малку магдонос
  • 1/2 лаж. црвена пипер, сол, зачини (вегета, бибер, оригано... по желба), малку брашно
  • 3 лажици масло

Подготовка

На умерена температура леќата со ситно исецканото лукче и 3 лажици масло ја вариме некои 15 минути. Се додаваат изрендани морковот и магдоносот. По 5 минути се додаваат макароните и зачините(без црвената пипер). Се доварува додека се сварат макароните со повремено промешување. Пред крај,во малку ладна вода ја раствораме црвената пипер и малку на врв на лажица или половина (зависно колку сакате да ви е густо, спрема количината вода која сте ја оставиле или одредиле) брашно. Се остава да повари на исклучена рингла.
Добар апетит!

Рецептот е за „кампањата„ на лилјанаилиева-Јадете чорбесто ))