Јајцата изматете ги со шеќерот и ванилата во убава пенеста смеса. Потоа додадете го маслото и на крај брашното и пецивото. Се заедно убаво измешајте.
На плех обложен со хартија со лажица ставајте од смесата и печете ги во загреана рерна на 180 С околу 10 мин.
По две колачиња лепете ги со карамел крем а згора по желба може да ставите карамел или чоколаден прелив.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани