Подготовка

1. Од сите состојки се замесува меко тесто. Овесните снегулки се блендираат да станат ситни како брашно.

2. Се дели тестото на два дела и се остава да одмори. Кога ќе нарасне тестото се формира кифла леб-не се премесува, се премачкува со вода и се наросува со овесни снегулки. Кисне 30мин.

3. Се печи на 250С-40мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани