Јајцето, белката и шеќерот и ванилата најпрво со жица убаво разматете ги, па додадете го и маслото домешувајќи.
Во загреаното млеко ставете ја содата и оставете ја минутка-две да се раствори, угаси. Потоа содржината додајте ја во смесата со јајца.
Додадете ја и ренданата кора од лимон и постепено додајте го скоро целото количество брашно додека не измесите компактно тесто кое можи и по малку да лепи на раце. Многу мал дел, одприлика 50-100 грама оставете за потоа.
Оставете го тестото покриено на топло 1 час, па потоа премесете го додавајќи го и останатото брашно.
На набрашнета подлога развлечете со оклагија кора со дебелина 2-3 мм.
Со чаша вадете кругови од тестото кои ќе ги превиткувате на пола.
Секоја превиткана половина со нож засечете ја од едната страна неколку пати, така што првиот засек од рамната страна ќе е најдолг и ќе го обликува вратот и главата на лебедот кревајќи ја нагоре во благо завиткан лак, додека останатите засеци ќе ја образуваат опашката. Нив можи малку и да ги подраширите или поткрените на горе за да се разлистаат.
Лебедите наредете ги во плех со пек хартија, премачкајте ги со разматена жолчка во која сте додале 1 лажиче масло и одозгора обилно посипете ги со шеќер кристал.
Печете на 190 степени кратко време, одприлика 10 мин., па и помалку, односно, додека благо не отемнат на премачканиот дел.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани