Во сад се ставаат путерот, јајцето, шеќерот, медот, ванилата и со миксер се матат да се добие кремаста смеса. Потоа се додаваат сите останати состојки и со рака се замесува тесто. Тестото се витка во најлонска фолија и се остава 30-на минути во фрижидер.
Од тестото се кинат мали парчиња и се прават колачи во вид на ќофтиња и се редат во плех на хартија за печење.
Се печат во загреана рерна на 180 степени околу 15 минути.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани