1.Јајцата ги матиме пенесто со постепено додавање на шеќерот и ванилата, потоа ѓи додаваме останатите состојќи(освен какаото и брашното).
2.Брашното се додава на крајот и се меша бавно со шпатула.
2.Смесата се дели на 2 еднакви дела и во едниот се става какаото(преку цедалка).
3.Во намрсен калап ја истураме прво светлата смеса, па потоа темната.
4.Печеме на 150 степени и проверуваме со чачкалица.
5.Врз испечениот куглов ставаме шеќер во прав(или нешто по желба).

На здравје!
(мојот прв рецепт)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови