Испечати

Куглоф

Куглоф

Состојки

  • 4 Јајца
  • 18г.л Шеќер
  • 1 Ванила
  • 100мл Масло
  • 19г.л Брашно
  • 1 Пециво
  • 2г.л Какао

Подготовка

1.Јајцата ги матиме пенесто со постепено додавање на шеќерот и ванилата, потоа ѓи додаваме останатите состојќи(освен какаото и брашното).
2.Брашното се додава на крајот и се меша бавно со шпатула.
2.Смесата се дели на 2 еднакви дела и во едниот се става какаото(преку цедалка).
3.Во намрсен калап ја истураме прво светлата смеса, па потоа темната.
4.Печеме на 150 степени и проверуваме со чачкалица.
5.Врз испечениот куглов ставаме шеќер во прав(или нешто по желба).

На здравје!
(мојот прв рецепт)