Најпрво се бијат јајцата и потоа се додаваат сите состојки(освен зеленчукот) и убаво се мешаат со миксер. На крај се додаваат чајната, сирењето, шунката, морковот, грашокот и корнишоните. Смесата се истура во намрсен калап за куглоф и се печи на 180 степени околу 35 мин. Кога ќе се испечи се превртува куглофот и се остава да се излади. Декорирањето е по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови