1. Јајцата се бијат со шеќерот. Во нив се додаваат останатите состојки, само какаото не го додаваме и мешаме со дрвена лажица.
2. Половина од месата ја ставаме во силиконски калап, во другата половина го ставаме какаото. И него го тураме во силиконскиот калап, нежно мешаме со лажица.
3. Печиме на 180 степени 15 минути и уште 15 минути на 150 степени.

Забелешка – филџанот е 130 мл

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани