Подготовка:

1. Во вангличка се ставаат јајцата, шеќерот и ванилата. Матиме со миксер, додека смесата не побели и го зголеми својот волумен. Со исклучен миксер ги додаваме маслото, ренданото јаболко, мармаладот, соединетите брашно и сода бикарбона. Убаво со лажица, мешајќи само во еден правец, ја изедначуваме цела смеса.
2. Ја истураме во куглоф калап, кој е танко намастен и посипан со брашно. Печeме околу 40 минути, но сепак проверуваме со стапче за ражничи. Испечениот Куглоф, го ставаме на решетка да се излади. Над пареа ги растопуваме чоколадото и путерот. Го прелеваме куглофот и нежно го декорираме со ситни, шеќерни трошки.
Сечеме на парчиња и го послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани