Ете ме мене пак со овошките...
Подготовка
Сите состојки добро се измесуваат со рака.
Од мали парченца се обликуваат фигури во вид на круши и по желба се валаат во шеќер во прав.
Одозгора ги декорираме со по едно каранфилче (или како во мојот случај, бидејќи немав со зелени ливчиња), а одоздола со чоколадни трошки.
Пријатен апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови