Прво во еден сад се соединуваат состојките за пред тестото.
Се промешува и убаво нека скисни квасецот.
Потоа постепено се додаваат жолчките, солта, растопениот путер, млекото и по малку од брашното.
Се замесува не лепливо тесто.
Се покрива со чиста крпа и се остава да кисни 30 минути.
Потоа се става на маса и се сучи кора со дебелина од 1 цм.
Со помош на калап срце се вадат форми и се редат на послужавник.
Додека киснат 10-15 минути се спрема кремот.
Во сад се раствораат пудингот и густинот со половина количина од млекото.
Остатокот на млеко се става заедно со шеќерот на шпорет.
Се додава спремената смеса од густин и пудинг, кората од лимон, портокал, жолчката, ванилата.
Се вари на тивко до згуснување.
Се промешува да се излади и кремот да не фати кора.
Сега се мати слатката павлака и се додава кај изладениот крем.
Убаво со миксер се спојуваат.
Сега на умерен оган се пржат крофните да поруменат од двете страни.
Кога се спуштаат во маслото сами се накреваат.
Преубаво се пржат.
Се редат на хартија.
Потоа во средината се засекуваат со нож и со помош на шприц се полнат со кремот. Се декорираат со мента.
По желба може да се наросат со шеќер во прав, но ние тоа не го дочекавме, право дегустиравме.
Пробајте ги преубави се.

Остатокот од белките искористете го за падобранци, целувки, безе кора за торта........

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани