Варениот компир го пасираме и во него ги додаваме јајцата, киселото млеко, солта, пецивото, сирењето, кашкавалот, брашното и сецканиот свеж магданос.
Замесуваме меко тесто помалку е лепливо што ни е во прилог полесно се лепат мешаниот сусам и презла. Од тестото формираме крокети кои ги валкаме во сусам и презла.
Готовите крокети не ги пржам во длабок зејтин туку во делимано тава за пржење со половина филџан зејтин.
Послужувате со мајонез и млад кромид....или по желба..
Добар апетит!!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани