Ова е чоколаден колач со екстра крцкав вкус, составен од екстра состојки. Декоративниот кремаст дел е многу вкусен и е сосема вклопен во целата тескстура така што го прави колачов комплетен.

Подготовка
1. Бисквитите ги мелеме и ги соединуваме со останатите состојки.
2. Во калап со обрач во форма на срце, намрсен со путер, ја распоредуваме смесата. Оставаме да се стегне.
3. Го отстрануваме обрачот и го сервираме колачот во чинија за да го филуваме.
3. Слатката павлака ја матиме заедно со кремот.
4. Го ставаме кремот во шприц, ама еден дел од него оставаме за да му додадеме чоколаден прелив и какао за да биде потемен.
5. Ја филуваме тортата со двата крема по вкус и желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани