Секоја кременадла истолчете ја премачкајте ги со сенф од свете страни, наросете црн бибер и вегета, полејте ги со масло и оставете ги околу 15 минути да отстојат .
Потоа во поголема тава на оган ставете го кременадлите и додајте ги компирите исечени на половина, круговите моркови, кромидот исечен на кругови, балсамико. Посипете го и зеленчукот со сенф, наросете вегета и црн бибер, налејте малку вода и поклопете со капак.
Оставете ги да се динстат, со повремено превртување на кременадлите. Пред самиот крај додајте ја брокулата исечена на помали парчиња и магдоносот и оставете да се динста уште малку.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани