Најпрво ги правиме двата пудинзи, така што од како ќе го направиме чоколадниот додека е сеуште на шпорет ја додаваме искршена чоколадата за готвење и пола маргарин, па мешаме додека се растопат во пудингот . Исто така во пудингот од ванила го додаваме останатиот маргарин. Двата пудинзи ги оставаме да оладат.
Одкако ќе се изладат со миксер ги матиме за да добиеме убава смеса, а во пудингот од ванила го додаваме белиот еуро крем.
Започнуваме со правење на тортата и тоа - ставаме еден ред бисквити кои ги натопуваме по малку во ладно млеко, па ставаме од едниот фил, потоа пак ред бисквити па од другиот фил и се така додека не ги истрошиме филовити и бисквитите.
Од горе ја декорираме по желба.
Оставаме некој час да се стегне во фрижидер и ја сечеме на коцки.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови