За филот мешаме неколку лажички Нутела крем со кршени потпечени бадеми (секогаш кога работам со тврдо овошје малку го потпечувам и така добива поинтезивен вкус). Потоа чоколадото го топиме на пареа и ги полниме кошничките околу 1/3. Врз чоколадото се става по една мала лажичка од филот а потоа ситно сечкани желе бонбони во различни бои. Кошничките се оставаат малку да се стегнат а потоа се ставаат рачките направени од марципан, цветовите и по 2 зелени ливчиња.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови