Се варат компирите и се лупат и после ги рендаме се ставаат 2 јајца, сол, пиперот, зачинот, брашното и кромидот .
Се мешат се заедно и формираме со рака топчиња,  се плескаат како плескавица и се пржат на загреано масло.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови