Излупете ги компирите и исечете ги на крупни коцки. Ставете ги во плехче обложено со хартија, додадете го рузмаринот, вегетата, солот и биберот и измешајте ги. Потоа додадете неколку мали коцки путер. Ставете ги да се печат на 200 степени окулу 45 минути да омекнат компирите. Послужете ги како прилог со вашето омилено месо. Или во текот на печењето можете да додадете сланина, како во мојов случај.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани