Јајцата се матат со шеќерот, а потоа им се додаваат сите состојки освен малините. Смесата убаво се соединува и се става во плехче бр 32 да се пече.
Од како малку ќе се запече над тестото се распоредуваат малините и се враќа да се допече. Се пече околу 25 минути на 170степени.
Од како е печено може да се пороси со шеќер во прав, ако саката поблага варијаната.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Без адаптирани дела