1. Путерот со миксер го матиме со шеќерот и ванилата, па додаваме прстофат сол. Се додаваат јајцата едно по едно и се убаво се мати. Потоа се додава брашното со печивото, се меша и се додава сокот од еден лимон.

2. Колачот се пече во долго тавче(20 на 30 цм) на 200 степени околу 20 минути(проверете со чепкалка).
Печениот колач топол се прелева со сок од еден портокал. Кога ќе олади се наросува со шеќер во прав и се декорира со рендана кора од еден портокал и лимон.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови