Започнете да ги матите јајцата со шеќерот, па потоа со ред додадете ги течните и на крај сувите состојки.
Истурете ја содржината во ростер тавата или некоја со најмалку таа димензија и печете на 170 степени.
Додека се пече паднишпанот, спремете го филот. Ставете ги сите состојки за фил на оган да се стопат па додадете ги кикиритките.
Топлиот паднишпан се полева со топлиот фил.
Мерката за 1 филџан е од 100 мл.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани