Путерот, шеќерот и ванилата изматете ги со миксер. Потоа додадете ги јајцата едно по едно и продолжете со матењето да се добие изедначена смеса.
Додадете го брашното, нишестото, пецивото, овошјето и се заедно измешајте со жица или лажица.
Смесата ставете ја во намачкан и набрашнет правоаголен калап и печете ја 35-40 мин на 180 С.
Готовиот колач наросете го со шеќер во прав и послужете се!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани