Подготовка:

1. Се крши на ситно кадаифот се потпекува на 160С -20мин.Се промешува и се додава растопен путер и ореви.Се допекува уште 20мин на тивко со често проверување. Значи не печење, туку сушење.
2. Шербетoт се вари 10мин. Се прелива врз кадаифот и се остава да олади 2 саати.
3. Фил- Во сад се меша хоплата и млекото и се вари. Во него се додаваат измешаните пудинзи во 250 млеко и шеќерот..Се вари и врело се прелива врз кадаифот. Најгоре се ставаат матени два шлага.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани