Испечати

Колач со кадаиф и фил

Колач со кадаиф и фил

Состојки

 • 500 гр кадаиф
 • 150 гр толчени ореви
 • 125 гр путер
 • Шербет
 • 500 гр шеќер
 • 6 филџани вода
 • Фил
 • 500 мл слатка павлака
 • 250 мл млеко
 • 250 мл млеко + 6 лажици шеќер
 • 2 пудинг од ванила
 • 2 шлаг крем

Подготовка

Подготовка:

1. Се крши на ситно кадаифот се потпекува на 160С -20мин.Се промешува и се додава растопен путер и ореви.Се допекува уште 20мин на тивко со често проверување. Значи не печење, туку сушење.
2. Шербетoт се вари 10мин. Се прелива врз кадаифот и се остава да олади 2 саати.
3. Фил- Во сад се меша хоплата и млекото и се вари. Во него се додаваат измешаните пудинзи во 250 млеко и шеќерот..Се вари и врело се прелива врз кадаифот. Најгоре се ставаат матени два шлага.