Колаченца со интегрален вкус, погодни за со млеко, чај или кафенце.
Со миксер изматете ги јајцата, шеќерот и медот додека се стопи шеќерот. Додајте ги маслото и млекото и со мала брзина, кратко изматете ги да се изедначат со јајцата.
Исклучете го миксерот и додајте го брашното, муслите и пецивото. Сега измешајте ги со голема лажица или шпатула. Ќе се добие густа, мека смеса.
Рерната вклучете ја да се загрева на 180 степени. 
Во плех во кој сте ставиле хартија за печење ставајте од смесата по една полна лажица.
Ставете ги да се печат околу 12-13 минути, да добијат светла кремаста боја.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани