Во сад на тивок оган загрејте ја павлаката и маргаринот па додајте го шеќерот во прав. Кога ќе почне да врие тргнете го на страна и додајте го предходно накиснатиот желатин, неколку капки од ексрактот и кокосот па убаво измешајте.
Вака добиената и сеуште топла смеса истурете ја во четвртаста тепсија која предходно сте ја обложиле со стреч фолија или најлон кеса.Оставете добро да се излади(најдобро е да преноќи во фрижидер).Смесата ќе биде стегната но сеуште по малку мека на допир.Превртете ја на даска и сечете по желба.Доколку се со помала големина,наденете ги на чечкалица и брцкајте во глазурата.Во спротивно прелијте ги.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани