1. Најпрвин се замесуваат маргаринот и јајцата. Потоа се додаваат останатите состојки. Убаво се меси и се остава да постои 30  минути.
2. Јас овие слатки ги правев со едно калапче слично на тоа за правење тулумби, само што на ова едната страна му е рамна.
3. Ги редиме во плех обложен со хартија за печење. Печиме на 180 степени 10 минути.
4. Оставаме да се малку да се изладат и ги валкаме во шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани