Испечати

Кокосови гасеници

Кокосови гасеници

Состојки

  • 200 гр кокос
  • 500 гр брашно
  • 1 маргарин ( 250 гр )
  • 1 ванила
  • 1 пециво
  • 2 јајца
  • 7 лажици шеќер

Подготовка

1. Најпрвин се замесуваат маргаринот и јајцата. Потоа се додаваат останатите состојки. Убаво се меси и се остава да постои 30  минути.
2. Јас овие слатки ги правев со едно калапче слично на тоа за правење тулумби, само што на ова едната страна му е рамна.
3. Ги редиме во плех обложен со хартија за печење. Печиме на 180 степени 10 минути.
4. Оставаме да се малку да се изладат и ги валкаме во шеќер во прав.