Сите состојки на собна температура, се меси тесто од горе наведените состојки со тоа што се добива лесно обработливо тесто. Се дели на 34- 35 топчиња или зависно од тоа која големина ја сакате. Од секое топче се прават т.н.фишеци 5-6 см. долги и се подвиткуваат, се редат над хартија во плех и се оставаат во фрижидер, нека отстојат 15-тина минути, да си за задржат формата.
Се загрева рерната на 175 и се печат, но внимаваме да не се препечат. Готови се кога на рабовите добијат светло-златеста боја.
Млаки се валкаат со шеќер во прав.
На крај како препорака, доколку не сакате да се крцкави како овие моите, тогаш заменете обичен со шеќер во прав и не се доближуваат многу пред печење една до друга за да не се спојат, малку ке се наголемат при печењето.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови