1.10 белки ги матиме со 300 г. шеќер добро и потоа додаваме 1 лажица оцет, додаваме 300 г. мелени или сецкани ореви (или пола пола), 2 лажици брашно, 1 пециво и масата ја истураме во плех од шпорет обложен со хартија и печеме на 200 Ц.
2. Фил* Жолчките се мешаат со 1 пакетче густин и 200 мл. млеко, а остатокот од млекото се става да зоврие во кое сме додале 12 лажици шеќер. Во зовриеното млеко се ставаат жолчките и се вари крем. Го тргаме на страна и го покриваме со целофан да не ни фати кора одозгора и го оставаме да се лади.
3. Ладниот крем го делиме на два дела и во едниот дел ставаме стопено 100 г. млечно чоколадо.
4. На страна го матиме путерот со 200 г. шеќер во прав и го делиме на два дела и го ставаме во двата фила црниот и жолтиот. И двата фила посебно добро ги матиме со миксер.
5. Готовото тесто се дели на 3 дела.
6. Се реди тесто па се премачкува со еурокрем, па жолт фил, врз тоа се става ред бисквити потопени во ладно млеко, па црн фил, па вториот дел од тестото, па се ова истото се повторува и на крај третиот дел од тестото се премачкува со истите филови и на крај се украсува со два разматени шлага.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови