1. Во мало тенџере го ставаме јајцето и шеќерот. Матиме со миксер додека не го зголеми волуменот и не побели смесата. Потоа тоа тенџере го ставаме врз друго тенџере во кое има вода што врие, и готвиме на пареа со постојано мешање околу 3-5 минути. На крај ги додаваме чоколадото и путерот да се растопат и смесата да се соедини. Тргаме на страна и додаваме кикиритки и бисквити. Убаво ја соединуваме цела смеса.
2. Земаме лист обланда, јас имав малку поголема од половина и штанглите ми дојдоа малку пониски, значи потребно е половина лист, и убаво ја нанесуваме цела смеса врз обландата. Израмнуваме и оставаме да се стегне.
3. Во мал сад ги соединуваме чоколадото, маслото и нутелата. Го прелеваме колачот со црната глазура.
Правиме шари со растопено бело чоколадо. После 1 час сечеме на штангли и сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани