Уште еден во низата посни рецепти кои се неизоставен дел од трпезата во овај период.
Се намастува правоаголно плехче (35*30) со масло и се става брашно.На страна
во сад се ставаат водените состојки, во нив се додаваат сувите состојки претходно измешани заедно. Се меша се заедно и се тура во плехчето да се печи во рерна која прво ја загреваме на 200 степени а откако се стави да се печи внатре се намалува на 180,се печи 40 мин.На ладен кекс најгоре се посипува шеќер во прав.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови