Ставете ги првите 4 состојки во сад на шпорет и мешајте додека убаво не се растопат и соединат. Тргнете од шпорет и вмешајте ги лешниците.

Чоколадото и маслото растопете ги и премачкајте ги калапчињата за пралини 2-3 пати. Полнете ги со спремениот фил и затворете со слој стопено чоколадо.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани