Многу едноставно десертче кое децата го обожаваат, но и возрасните ништо помалку. Експресно се спрема и е одлично, особено во моментите кога се сака нешто благичко, а се нема по дома. Жива зараза се штом почниш да ги јадиш

Во суво тенџере се става шеќерот и на умерена температура се меша да се карамелизира.
Потоа се додаваат житарките и брзо се меша и без чекање смесата се истура веднаш врз пек хартија. Одогора се става уште еден лист и со раце или сукалка се израмнува.
Без да се чека, со нож се сечи на посакувани големини, штанглички, коцки, триаголничиња и потоа заразно се грицка.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови