Јајцата заедно со шеќерот и ванила екстрактот ги матиме со миксер, малку да се зголеми волуменот. Ги додаваме јогуртот и свинската маст. Брашното, какаото и пецивото ги додаваме кон смесата и пак матиме со миксерот до соединување. Треба да добиеме смеса која е густа како пудинг. Во загреаниот апарат за крофни со помош на шприц или лажичка ставаме од смесата го затвораме апаратот и по 3-4 минути крофничките ни се готови. Служете ги со чоколаден крем, шеќер во прав или по желба и вкус.