Брза, вкусна и здрава. По рецепт на мајка ми, со додадени мои и на мојот сопруг идеи.

Сувиот квасец се става во топла вода малку да надојде. Се замесува тестото заедно со солта и шеќерот. За да се добие средно меко тесто по потреба се додава топла вода. Се дели на два еднакви дела. Во подмачкан плех со маслиново масло се растегнува едното топче. Се премачкува со малку маслиново масло и се реди мастравот. Се пече 20тина минути на температура од 200 степени.

Летно време обавезно ставаме и свежи домати.

Пријатна вечера!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани