Исецкајте ја зелката. Посолете ја и додадете го маслото и сокот од лимон (не мора кој не сака, а можи и малку киселина. Јас не додадов). Убаво измешајте ја и оставете да впива. Додадете го и ситно сецканиот магдонос.

Изрендајте ги јајцата, сирењето или кашкавалот (што милувате) и во нив додадете го киселото млеко, па измешајте. Побиберете и додадете го мелениот ким. Се така убаво измешано вмешајте го на крај во салатата со зелка.

Одозгора украсете со сецкан магдонос, рендано јајце и откако е сервирано, одозгора прелијте го јогуртот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани