Ставете ги урмите во сецко и ситно исецкајте ги. Сусамот потпечете го. Медотаанот, путерот и чоколадото ставете ги на тивок оган или на водена бања да се растопат и соединат. Кикирите исто така колку можите најситно исецкајте ги во сецкото.
Во длабок сад ставете ги сувите состојки и убаво измешајте ги па потоа поврзете ги во компактна смеса со растопените состојки.
Раплескајте ја смесата во калап 22х22 и убаво израмнете ја. Почекајте да се стегни па исечете на штангли.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани