Подготовка:

1. Прво се зафаќа квасецот со малку млеко,1 лажиче шеќер и 1 лажиче брашно да стаса. Кога ќе се активира квасецот, се додаваат сите наведени состојки, заедно со мекиот маргарин.
2. Убаво се меси тестото да се добие нелепливо тесто.Тестото е убаво за работа, бидејки има во него маргарин.
3. Се сучи тесто со дебелина од 1.5см и се сечат разни фигури. Се премачкуваат со јајце и млеко и се наросуваат со семиња.
4. Се печат веднаш во загреана рерна на 250С-25мин. На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани