Фичо со видео рецептот ме потсети да го извадам на виделина овој рецепт од архива, иако таму во коментари за еден многу сличен на овој пишував.
Баклава, каква и да е-баклава е. Кај мене репер дали е вкусна и посакувана се моите пребирливци по дома. Штом тие ја јадат со брзина на светлината, значи дека кај многу мина сигурно ќе проаѓа со мерак. А што е најдоброто овде, нема некоја мака. Ептен лесно и брзо се спрема.

Ако користите дебели кори потребна е една, а ако се потенки, можи по 2 да ставате за полесно виткање. Со потенки можи и со една да работите, ако ја исконтролирате количината на фил, да ставите помалку за да не ја кини. Мерките се провизорни и зависат од тоа колку сакате и каков сооднос во филот да ставите, а филот го сочинуваат ренданото чоколадо и крупно мелените лешници.

Начин на подготовка
На умерен оган стопете го маграринот или ако повеќе преферирате путер. Можеби и нема да го искористите целиот маргарин, во зависност од тоа колку парчиња кори ќе посакате да направите и со колку фил ќе ги полните. Во просек, за репер, ви предлагам 3 лажици мешавина од филот.
Врз кората попрскајте со стопениот маргарин. На почетокот со 2 прсти повнатре, по должина распоредете од ренданото чоколадо и лешниците. Страничните краеви свиткајте ги на внатре за да не излегува фил и заролајте ја кората до крај.

Наредете ги корите во намастена тава со погодна димензија. Попрскајте со маргаринот и одозгора и ставете да се печат.

Во меѓувреме спремете го шербетот. Нека врие 5 минути на тивок оган.
Печената баклава потурете ја со млак шербет.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани