Брзи, вкусни и здрави колачи. Најпрво, во топла вода потопете ги урмите. Нека одстојат околу еден час, а потоа излупете ги. Излупените урми, ставете ги во процесор за храна и тука додајте го млекото. Фино измелете и соединете ја смесата.
На страна, многу ситно измелете ги овесните снегулки. Во тава, на умерен оган, додајте го путерот од кикирики, чоколадото, медот и лажицата путер. Оставете состојките да се соединат и растопат. Потоа, оваа смеса се соединува со мелените урми. Во ова, најпрво се додаваат мелените ореви, а потоа и лажица по лажица, се додава од брашното од овесните снегулки. Потребно е да се добие смеса, што се прави како топка и се одделува од садот. Се остава смесата малку да одмори, додека овесните снегулки убаво се натопат.
Во меѓувреме подгответе го преливот така што медот и таанот ќе ги мешате со рачна маталка. Треба да се добие густа смеса.
Од смесата, вадете по едно топче и направете отвор во секое. Потоа, во отворот додавајте од преливот со мед и таан.
На тава, со малку масло растопете го чоколадото. Со растопено чоколадо од горе, прелијте ги колачите.
Оставете ги да се стегнат на ладно, па послужете ги!
На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови