Испечати

Домашни тофифи - здрави колачи без додаден шеќер

Домашни тофифи - здрави колачи без додаден шеќер

Состојки

 • за смеса
 • 12 урми, без семка
 • 2 лажици путер од кикирики
 • 75гр. црно чоколадо
 • една лажица путер
 • 2 лажици мед
 • 10 лажици ситно мелени овесни снегулки
 • 100гр. мелени ореви
 • 2-3 лажици млеко
 • за прелив
 • 3 лажици таан
 • 3 лажици мед
 • останато
 • 75 гр. црно чоколадо

Подготовка

Брзи, вкусни и здрави колачи. Најпрво, во топла вода потопете ги урмите. Нека одстојат околу еден час, а потоа излупете ги. Излупените урми, ставете ги во процесор за храна и тука додајте го млекото. Фино измелете и соединете ја смесата.
На страна, многу ситно измелете ги овесните снегулки. Во тава, на умерен оган, додајте го путерот од кикирики, чоколадото, медот и лажицата путер. Оставете состојките да се соединат и растопат. Потоа, оваа смеса се соединува со мелените урми. Во ова, најпрво се додаваат мелените ореви, а потоа и лажица по лажица, се додава од брашното од овесните снегулки. Потребно е да се добие смеса, што се прави како топка и се одделува од садот. Се остава смесата малку да одмори, додека овесните снегулки убаво се натопат.
Во меѓувреме подгответе го преливот така што медот и таанот ќе ги мешате со рачна маталка. Треба да се добие густа смеса.
Од смесата, вадете по едно топче и направете отвор во секое. Потоа, во отворот додавајте од преливот со мед и таан.
На тава, со малку масло растопете го чоколадото. Со растопено чоколадо од горе, прелијте ги колачите.
Оставете ги да се стегнат на ладно, па послужете ги!
На здравје!