За нас дома нема полесно, побрзо и повкусно јадење од ова во последно време.

Подготовка

1. Месото се меша и се зачинува, со сите зачини што сакате да ги додадете. Се додава изрендан кромидот и лукот после тоа.  Еднаш измешајте, па додадете ја презлата.
2. Измесете го убаво месoто и оставете нека отстои 2 часа во фрижидер.
3. Потоа поделете го на топчиња со големина по желба, направете ќофтиња и наредете ги во плех.
4. Се печат во загреана рерна на 200 степени, околу 45 минути, додека убаво да се испечат. Засечете и проверете. Се служат со кој било прилог.
Добар апетит.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови