1.Се пржи прво кромидот малку па се додава месото и на крај се посолува со сол и бибер.
2.Се премачкува тавата со масло во која ќе се пече бурекот.
3.Се става првата кора во тавата и се премачкува со масло.
4.Се става втората кора исто се премачкува и се додава дел од испрженото месо.И така по ист редослед додека се потрошат сите кори.
5.Последната кора се премачкува со масло и се подвиткува на краевите за да се затвори бурекот.
6.Се пече на температура од 230ст.околу 20 мин.додека добие боја како на сликата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови