Подготовка:

1. Доматите ги мелам на нутри булет, ги ставам во длабоко тенџере и внатре сечкани кромид, пиперки , магданос, лук, оригано,босилок. Се вари околу 15 мин и потоа сите состојки ги ставам во блендер и бледнирам, да се добие каша.
2. Сосот се вари до згуснување -40мин. На крајот му се додава сол, шеќер, киселина ,сенф .Се вари уште 5мин и се собира во жешки тегли.

Ова е мој рецепт и јас вака го правам и ни е најубав и вкусен.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани